Gorella

Odmiana pochodzi z Holandii. Od kilku lat zalecana do uprawy. W Polsce nie jest rozpowszechniona. Mało lub średnio plenna, wczesna. Owoce dojrzewają w 5-8 dni po owocach odmiany Macherauchs Fruhernte.

Roślina

Wzrost dość silny, pokrój średnio zwarty. Blaszki szerokie, okrągłe, jasnozielone, o brzegach głęboko i ostro ząbkowanych, skórzaste. Liście często składają się z czterech, a nawet pięciu listków. Ogonki liściowe średniej długości, dość grube i bardzo sztywne. Kwiatostany nieliczne, rozgałęzione, luźne, o średniej liczbie kwiatów, osadzone na sztywnych, grubych łodygach, wyrastających ponad liście. Kwiaty średniej wielkości lub dość duże.

Owoce

Pierwsze – bardzo duże lub duże, na ogół regularne, szerokostożkowate, ze ściętym wierzchołkiem, następne – średniej wielkości, kulistostożkowate. Barwa owoców karminowoczerwona, jednolita na całej powierzchni, czasem z jaśniejszym wierzchołkiem. Skórka błyszcząca. Orzeszki duże, umieszczone w niewielkich zagłębieniach. Miąższ czerwony, zwarty, soczysty, słodkowinny, smaczny. Komora powietrzna średniej wielkości lub mała Kielich o działkach średniej długości, słabo przylegających do owocu, łatwo oddzielający się od niego.

Okres zbioru owoców krótki – około 20 dni. Owoce dobrze znoszą transport.

Zalety: Bardzo duże, o zwartym miąższu owoce, nadające się do konsumpcji w stanie świeżym, na mrożonki i przetwory. Wady: Odmiana mało lub średnio plenna. Owoce często nierównomiernie dojrzewają.

Powiązane wpisy