Hansa

Odmiana pochodzi z Niemiec. Dawniej uprawiana w Polsce powszechnie, obecnie sadzona na niedużych plantacjach. Mało plenna, średnio późna. Owoce dojrzewają w 10-14 dni po owocach odmiany Macherauch’s Fruhernte.

Roślina

Wzrost dość silny, pokrój zwarty. Blaszki liściowe średniej wielkości eliptyczne, intensywnie zielone, o brzegach ostro i płytko ząbkowanych. Ogonki liściowe sztywne.

Kwiatostany

Kwiatostany nieliczne, rozgałęzione, dość luźne, o małej liczbie kwiatów, osadzone na długich, grubych, sztywnych łodygach. Kwiaty średniej wielkości. Pora kwitnienia średnia.

Owoce

Pierwsze – średniej wielkości, kulistonerkowate, z wierzchołkiem wyraźnie spłaszczonym, następne – kuliste, spłaszczone, a nawet wydłużone, o mniej ściętym wierzchołku. Barwa owoców jednolita na całej powierzchni. Orzeszki ciemnoczerwone, umieszczone w bardzo płytkich zagłębieniach. Miąższ ciemnoczerwony, zwarty, soczysty, aromatyczny, bardzo smaczny. Komora powietrzna duża. Kielich o działkach średniej wielkości, lekko przylegających do owocu, łatwo oddzielający się od niego. Okres zbioru owoców krótki – 18-22 dni. Owoce dobrze znoszą transport.

Wady i zalety

Zalety: Ciemnoczerwone, dobrze znoszące transport owoce, bardzo dobre do konsumpcji w stanie świeżym i na przetwory. Łatwe oddzielanie się kielicha od owocu. Wady. Mała plenność.

Powiązane wpisy