Huxley

Odmiana pochodzi z Anglii. W Polsce nie jest rozpowszechniona. Średnio plenna, średnio późna. Owoce dojrzewają w 10-15 dni po owocach odmiany Macherauchs Fruhernte.

Roślina

Wzrost średnio silny, pokrój rozłożysty. Liście niezbyt liczne. Blaszki liściowe okrągławe, duże, ciemnozielone, błyszczące, o brzegach tępo i płytko ząbkowanych. Ogonki liściowe krótkie. Kwiatostany liczne, silnie rozgałęzione, luźne, o dużej liczbie kwiatów, osadzone na grubej łodydze, wyrastającej do poziomu liści. Kwiaty średniej wielkości lub duże. Pora kwitnienia późna.

Owoce

Pierwsze – średniej wielkości, kuliste, spłaszczone, następne – drobne. Barwa owoców czerwona, jednolita na całej powierzchni. Skórka błyszcząca. Orzeszki umieszczone w bardzo głębokich zagłębieniach. Miąższ ceglastoczerwony, ciemniejszy pod skórką, soczysty, słodki, zwarty, aromatyczny. Komora powietrzna mała. Kielich o działkach szerokich, ostro zakończonych, średniej długości, odstających od owocu, bardzo trudno oddzielający się od niego. Okres zbioru owoców – 20-25 dni. Owoce dość dobrze znoszą transport.

Wady i zalety

Zalety. Smaczne owoce, dobre do konsumpcji w stanie świeżym i przydatne na mrożonki. Wady. Bardzo trudne oddzielanie się kielicha od owocu.

Powiązane wpisy