Macherauch’s Frühernte (Najwcześniejsza Macheraucha)

Odmiana pochodzi z Niemiec. W Polsce uprawiana od kilkunastu lat. Bardzo plenna, bardzo wczesna. Owoce dojrzewają w końcu maja lub na początku czerwca. Rośliny są bardzo wrażliwe na mączniak. Roślina. Wzrost dość silny, pokrój zwarty. Liście bardzo liczne, podobne z kształtu i zabarwienia do liści odmiany Talisman, wzniesione ku górze. Blaszki liściowe żywozielone, drobne, o brzegach ząbkowanych, przy czym ząbki zachodzą dachówkowato na siebie. Ogonki liściowe długie, cienkie. Kwiatostany bardzo liczne, zwarte, o niezbyt dużej liczbie kwiatów, osadzone na długich łodygach. Pierwsze kwiaty – średniej wielkości, następne – nieco mniejsze. Pora kwitnienia wczesna.

Okres zbioru owoców

Okres zbioru owoców dość długi – 26-28 dni. Owoce dobrze znoszą transport.

Owoce

Pierwsze – średniej wielkości lub drobne, wydłużone, przy wierzchołku lekko spłaszczone i ścięte, następne – drobne, a nawet bardzo drobne, kształtne, stożkowate. Wszystkie owoce są lekko przewężone przy kielichu. Barwa owoców czerwona, jednolita na całej powierzchni lub jaśniejsza na wierzchołku. Orzeszki żółte, osadzone w płytkich zagłębieniach. Miąższ czerwony, z jaśniejszymi żyłkami, soczysty, zwarty, lekko kwaskowaty, bardzo smaczny. Komora powietrzna mała. Kielich o działkach długich, wąskich, często ząbkowanych, najczęściej nie przylegających do owocu, bardzo łatwo oddzielających się od niego.

Zalety: Bardzo wczesna pora dojrzewania owoców, duża plenność, owoce bardzo smaczne i przydatne na przetwory, łatwe oddzielanie się kielicha od owocu. Wady: Drobne i bardzo drobne owoce oraz duża wrażliwość roślin na mączniak.

Powiązane wpisy