Siletz

Odmiana pochodzi z USA. W Polsce nie jest rozpowszechniona. Bardzo plenna, o średniej porze dojrzewania. Owoce dojrzewają w 10-14 dni po owocach odmiany Macherauchs Fruhernte.

Roślina

Wzrost silny, pokrój średnio rozłożysty. Blaszki liściowe średniej wielkości, ciemnozielone, owalne, o brzegach płytko i drobno ząbkowanych. Ogonki liściowe bardzo długie, cienkie. Kwiatostany liczne, średnio rozgałęzione, dość zwarte, o średniej lub małej liczbie kwiatów, osadzone na bardzo długich łodygach. Pora kwitnienia dość późna.

Owoce

Pierwsze – średniej wielkości, kuliste lub szerokostożkowate, ze ściętym wierzchołkiem, następne – drobne, kulistostożkowate. Barwa owoców czerwona, jednolita na całej powierzchni. Orzeszki wiśniowoczerwone, umieszczone w głębokich zagłębieniach. Miąższ czerwony, z jaśniejszymi żyłkami, zwarty, soczysty, smaczny. Komora powietrzna mała. Kielich o działkach dużych, średniej szerokości, ostro zakończonych, lekko odstających od owocu, dość łatwo oddzielający się od niego. Okres zbioru owoców – około 25 dni. Owoce dobrze znoszą transport.

Zalety: Bardzo duża plenność, duża przydatność owoców na przetwory i mrożonki oraz do spożycia w stanie świeżym. Wady: Drobne owoce długie łodygi kwiatostanów, bardzo wcześnie pokładające się na ziemi.

Powiązane wpisy