Talisman

Odmiana pochodzi ze Szkocji. Rozpowszechniona w całej Polsce. Bardzo plenna, średnio późna. Owoce dojrzewają w 10-14 dni po owocach odmiany Macherauch’s Fruhernte. Rośliny odporne na białą plamistość liści i na mączniak.

Roślina

Wzrost silny, pokrój zwarty. Rośliny wytwarzają dużo stożków wzrostu i podobnie jak Macherauch’s Fruhernte zagęszczają się bardzo silnie. Blaszki liściowe średniej wielkości lub małe, zaokrąglone, jasnozielone, o brzegach ostro i głęboko ząbkowanych. Ogonki liściowe cienkie, długie. Kwiatostany bardzo liczne, luźne, silnie rozgałęzione, o dużej liczbie kwiatów, osadzone na dość długich łodygach. Pierwsze kwiaty duże, następne – coraz drobniejsze. Pora kwitnienia średnia.

Owoce

Pierwsze – duże, stożkowate, klinowato spłaszczone, ze ściętym wierzchołkiem, często pękające na połowę przy kielichu, następne – średniej wielkości lub niewielkie, stożkowate, spłaszczone, z wierzchołkiem ściętym lub ostro zakończonym. Barwa owoców czerwona, na wierzchołku jaśniejsza. Miąższ różowoczerwony, dość zwarty, soczysty, winnosłodki, smaczny. Komora powietrzna średniej wielkości. Kielich o działkach wąskich i bardzo długich, przylegających do owocu, bardzo trudno oddzielający się od niego.

Okres zbioru owoców – około 28 dni. Owoce dość dobrze znoszą transport.

Zalety: Bardzo duża plenność Odporność na białą plamistość liści i na mączniak. Odmiana kwitnie powtórnie, owocując ponownie jesienią. Wady: Trudne oddzielanie się owoców od kielicha, mała ich przydatność na przetwory.

Powiązane wpisy